تیک اسمارت

حسگر اثر انگشت مافوق صوت

چندی پیش از تکنولوژی حسگر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش در گوشی‌های هوشمند رونمایی شد و با استقبال فراوانی از سوی کاربران مواجه شد. حسگر اثر انگشت هنوز طرفداران زیادی در بین کاربران دارد و بنابراین حذف کامل آن شاید به این زودی‌ها رخ ندهد. البته شرکت اپل دو سالی است که این سنسور را از روی آیفون حذف کرده‌است اما سایر شرکت‌ها هنوز هم از این تکنولوژی بهره می‌برند. حسگر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش به طراحان این اجازه را می‌داد که نسبت صفحه نمایش به بدنه را در گوشی‌های خود افزایش دهند بدون آنکه سایز گوشی را بزرگتر کنند. همین ویژگی باعث شد تا تلاش برای افزایش بهره‌وری و امنیت این نوع سنسورها بیشتر شود.

حسگرهایی که تا به حال در زیر صفحه نمایش در گوشی‌ها قرار گرفته‌اند مانند دوربین عکاسی فوق‌العاده با دقتی عمل می‌کنند. بدین معنا که از اثر انگشت عکس دقیقی گرفته و آن را اسکن و پردازش می‌کنند. این تکنولوژی به هکر‌ها این اجازه را می‌دهد که با استفاده از پرینت دقیقی از اثر انگشت فرد گوشی وی را باز کرده و به اطلاعات فرد مورد نظر دسترسی پیدا کنند.

به تازگی و در تاریخ ۴ دسامبر، غول تکنولوژی یعنی کوالکام (Qualcomm) حسگر اثر انگشتی را به بازار معرفی کرده که با استفاده از امواج صوتی و فناوری اولتراسونیک (Ultrasonic) بهره می‌برد. سنسور این حسگر در زیر صفحه نمایش قرار گرفته و به آن حسگر ۳ بعدی صوتی می‌گویند.

حسگر اثر انگشت صوتی چگونه کار می‌کند؟

سنسور اصلی این حسگر که در زیر صفحه نمایش گوشی قرار می‌گیرد امواج مافوق صوتی را به سمت انگشت می‌فرستد. این امواج مافوق صوت تمام پستی و بلندی‌های موجود در روی پوست و انگشت را به طور دقیق شناسایی کرده و حسگر سیگنال برگشتی از انگشت شما را شناسایی می‌کند. بدین گونه یک تصویر صوتی کاملا دقیق از اثرانگشت ذخیره سازی می‌شود و حسگر اثر انگشت کار می‌کند. از آنجایی که امواج صوتی توانایی عبور از اجسام را دارند، بنابراین این حسگر توانایی تشخیص اثر انگشت در زیر دستکش را نیز دارد. این ویژگی در فصل‌های سرد سال بسیار کارامد است. امواج مافوق صوت این اجازه را به حسگر می‌دهند تا دست خیس را نیز تشخیص دهد و البته چون جریان خون عبوری از انگشت نیز شناسایی می‌شود، حسگر کوالکام می‌تواند انگشت مجروح شده را نیز شناسایی کند.

امنیت حسگرهای صوتی چه قدر است؟

شرکت کوالکام ادعا کرده‌است که حسگرهای جدید این شرکت کاملا امن هستند. با توجه به نحوه‌ی کارکرد این حسگرها نیز آنچه که کوالکام ادعا کرده به نظر دور از انتظار نیست. البته هنوز این حسگرها در دنیای واقعی و در روی گوشی‌ها نصب نشده و هنوز تست نشده‌اند. نسخه‌ی اولیه این حسگرها اولین بار در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد و از آن موقع تا به حال کوالکام مشغول به بهینه‌سازی این تکنولوژی بوده‌است و به نظر می‌رسد این سنسور به مرحله‌ی عملیاتی رسیده‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حسگر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش به بخش تکنولوژی در وب‌سایت ما سر بزنید و یا از اینجا را کلیک کنید.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید