تیک اسمارت

معرفی سریال Black Mirror

Black Mirror یا آینه‌ی سیاه نام سریالی انگلیسی است که از سال ۲۰۱۱ تولید و به اکران درآمده‌ است. این سریال توسط چارلی بروکر (Charlie Brooker) و آنابل جونز (Annabel Jones) ساخته‌شده است. به طور کلی سریال درباره آینده‌ی استفاده از تکنولوژی‌های روز است. در این سریال پیش‌بینی آنچه که در آینده‌ای نزدیک یا در دنیای موازی رخ می‌دهد آن هم به سیاه‌ترین شکل ممکن به تصویر کشیده‌شده است. قسمت‌های هر فصل بدون ارتباط با یکدیگر ساخته‌شده‌اند و هر فصل شامل سه یا شش قسمت است. تا کنون چهارفصل از این سریال تولید شده و یک ایپزود به نام Bandersnatch نیز اخیرا به اکران درآمده است. فصل ۵ سریال نیز طبق گفته‌ها اوایل سال ۲۰۱۹ روانه‌ی تلویزیون می‌شود. گفتنی است قسمت جداگانه‌ی Bandersnatch توسط Netflix پخش شده‌است.

فصل اول

فصل اول Black Mirror از سال ۲۰۰۸ کلید خورد و در اواخر ۲۰۱۱ روانه‌ی بازارها شد. این فصل شامل سه اپیزود به نام‌های Fifteen Million Merits، The Entire History Of You و The National Anthem بود. فصل اول تمرکز کمتری بر روی تکنولوژی دارد و هر اپیزود آن حدود یک ساعت است.

فصل دوم

فصل دوم سریال بر اساس گفته‌ی کارگردان جذاب‌تر و قابل درک‌تر ساخته شده‌است. اگر ترتیب ایپزود‌های فصل اول Black Mirror را در نظر بگیریم، فصل دوم آن مانند آینه‌ای برای فصل اول به نظر می‌رسید. ترتیب اپیزود‌های فصل اول از لحاظ محتوایی شامل طنز سیاسی پیچیده، یک صحنه‌ی ناخوشایند واز هم پاشیدن روابط انسانی توسط تکنولوژی باشد، در فصل دوم این ترتیب برعکس شده است. همچنین بروکر در این فصل دو قسمت از شخصیت اول زن به جای مرد استفاده کرده‌است. نام اپیزود‌های فصل دوم به ترتیب Be Right Back، White Bear و The Waldo Moment است و همان‌طور که اشاره شد محتوای این قسمت‌ها برخلاف فصل اول است. قسمت اول درباره بازسازی روابط زن و شوهری بعد از مرگ شوهر توسط تکنولوژی است. قسمت دوم مربوط به توصیف یک جنایت تلخ و عذاب بعد از آن است و قسمت سوم طنز سیاسی تلخ و پیچیده‌ای است که توسط یک شخصیت کارتونی ایجاد شده‌است.

White Christmas (کریسمس سفید)

یک سال بعد از اکران فصل دوم سریال سازندگان یک ایپزود مجزا به نام کریسمس سفید را در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی و در نزدیکی ایام کریسمس روانه‌ی بازار کردند. این اپیزود خود شامل سه داستان مختلف درباره‌ی تاثیر تکنولوژی بر روی زندگی انسان‌ها است.

فصل سوم

فصل سوم آغاز همکاری سازندگان این سریال با شبکه‌ی نت‌فلیکس (Netflix) است. در بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ کارگردان و تهیه‌کننده با شبکه‌ی چهار بریتانیا به مشکل برخوردند و در نهایت Netflix برای ساخت ۱۲ قسمت از سریال با آنها به توافق رسید و حق پخش این سریال در آمریکا توسط نت‌فلیکس خریداری شد.

با نگاهی به فصل‌های اول و دوم، بروکر به این نتیجه رسید که در تمامی اپیزود‌های این دو فصل شرایط مشابهی مانند گرفتاری انسان در یک موقعیت سخت را به تصویر کشیده‌است. بناراین در فصل سوم کارگردان تلاش می‌کند تا علاوه بر این شرایط داستان‌های دیگری را نیز به فصل اضافه کند. داستان‌های عاشقانه و جنایی در این فصل به Black Mirror اضافه شدند. قسمت‌های این فصل به ترتیب، Nosedive درباره تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی زندگی، Playtest درباره آزمایش یک بازی کامپیوتری، Shut Up And Dance درباره یک اخاذی توسط عده‌ای ناشناس، San Junipero درباره سفر دو نفر به این ساحل، Men Against Fire درباره مبارزه با جهش‌یافتگان در روستایی دورافتاده و Hated In The Nation درباره قتلی مشکوک با استفاده از شبکه‌های اجتماعی است.

فصل چهارم

بعد از بستن قرارداد با شبکه‌ی Netflix تنوع قسمت‌ها در فصل سوم این سریال افزایش یافت. این روند تا ساخت فصل چهار نیز ادامه پیدا کرد و این فصل بیشترین تنوع را در بین موضوعات انتخاب شده‌ دارد. قسمت‌ها قابل درک‌تر هستند و این فصل به تیرگی فصل‌های قبل نیست.

قسمت‌های فصل چهارم به ترتیب شامل USS Calister درباره‌ی گیرافتادن چندین نفر در یک واقعیت مجازی، Ark angel درباره استفاده از تکنولوژی در زمینه‌ی ردیابی دختری توسط مادرش، Crocodile درباره‌ی تحقیق درباره‌ی جنایت با استفاده از تصاویر ذهنی، Hang The DJ درباره‌ی یک اپلیکیشن دوست‌یابی، Metalhead درباره‌ی دنیا بعد از آخرالزمان و زنده ماندن در آن و Black Museum درباره‌ی یک موزه با وسایل عجیب در آن است.

Bandersnatch

آنچه که نام Black Mirror را دوباره بعد از یک سال بر سر زبان‌ها انداخت، ساخت اولین فیلم از این مجموعه است. Bandersnatch نام فیلمی است که در تاریخ ۲۸ دسامبر توسط Netflix بر روی تلویزیون این شبکه پخش شد. Bandersnatch یک فیلم عادی نیست. این فیلم به صورت اینتراکتیو (Interactive) ساخته شده‌است. بدین معنا که بیننده می‌تواند پایان‌های مختلفی را برای فیلم در انتخاب کند. این فیلم می‌تواند ۵ پایان مختلف جداگانه را داشته‌باشد و بسته به انتخاب‌های مختلف بینندگان، هر کس ممکن است پایان مختلفی را تجربه کند. در زمان پخش از شبکه‌ی Netflix بر روی تصویر انتخاب‌های مختلف مشاهده‌ می‌شود که می‌توان با کنترل آنها را انتخاب کرد و روند فیلم را عوض کرد.

به طور کلی داستان فیلم در سال ۱۹۸۴ اتفاق می‌افتد و داستان یک برنامه‌نویس جوان را نشان می‌دهد که از بیماری روانی رنج می‌برد و به تدریج واقعیات پیرامون دنیای خود را زیر سوال می‌برد.

برای کامل‌تر بودن تجربه‌ی تماشای این فیلم نیاز هست تا با استفاده از خود Netflix به تماشای آن پرداخت تا انتخاب‌های مختلف برای شما نمایش داده شود اما متاسفانه این امکان در ایران وجود ندارد ولی با کمی زمان می‌توان تمامی نسخه‌های فیلم با پایان‌های مختلف آن را دانلود کرد و از تماشای آن لذت برد.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید