تیک اسمارت

ترازوی هوشمند Fitbit Aria 2

خانه‌های هوشمند و هوشمند سازی لوازم خانگی اکنون به مرحله‌ی جدیدی از مسیر حرکت خود رسیده است. بعد از برگزاری نمایشگاه CES امسال، آنچه که بیشترین توجه را به خود جلب کرد استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت در جزیی‌ترین لوازم زندگی عادی است. از جمله‌ی این وسایل عادی ترازوی خانگی است که اکنون در حال تبدیل شدن به ترازوی هوشمند است.

برند Fitbit برای همگان نامی آشنا در صنعت ساخت مچ‌بند یا ساعت‌های هوشمند است. این برند به ساخت مچ‌بندهای ورزشی دقیق شهره است و بسیاری از ورزش دوستان از مچ‌بندهای فیت‌بیت (Fitbit) استفاده می‌کنند. در CES امسال شرکت فیت‌بیت از ترازوی هوشمند خود یعنی Fitbit Aria 2 رونمایی کرد.این ترازو پارسال معرفی شد و امسال با تغییرات و نوآوری‌هایی مجددا راهی بازارها شده است. نسل دوم Aria جدی‌ترین رقیب در دنیای ترازوهای هوشمند است که وزن کردن عادی را تبدیل به یک فرایند هوشمند می‌کند.

ترازوی هوشمند چیست؟

ظاهر ترازوی هوشمند با مدل عادی آن هیچ تفاوتی ندارد. آنچه که به هوشمند سازی این ترازو کمک می‌کند استفاده از اپلیکیشن موبایل و البته اینترنت است. به کمک این ترازوی هوشمند می‌توان علاوه بر وزن، ضریب تناسب یا BMI، میزان چربی و … را محاسبه کرد. شرکت فیت‌بیت در نسل دوم ترازوی خود با استفاده از اطلاعات FDA که نهاد نظارت بر تغذیه و مواد مخدر در آمریکا است، و با استفاده از الگوریتم‌های جدید‌تر می‌تواند اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد.

اطلاعات بر روی صفحه نمایش کوچکی در روی ترازو نمایش داده می‌شود و به نرم‌افزار خاص آن بر روی گوشی منتقل می‌شود و اگر از مچ‌بندهای هوشمند فیت‌بیت استفاده کنید، این اطلاعات بر روی مچ‌بند نیز قابل دیدن است. بنابراین می‌توان نظارت دقیقی بر تغییرات فیزیکی خود داشت.

Fitbit Aria  چگونه کار می‌کند؟

نحوه‌ی کارکرد ترازوی هوشمند Aria با ترازوهای عادی زیاد تفاوت نمی‌کند. تنها فرق آن استفاده از نرم‌افزار و همگام‌سازی اطلاعات با آن است. در هر بار که شخص بر روی ترازو قرار می‌گیرد اطلاعات به طور خودکار به گوشی فرستاده می‌شود. در طول مدت زمان طولانی اپلیکیشن می‌تواند نمودارها و اطلاعات دقیق‌تری را به کاربر بدهد. گفته می‌شود که برای کسب اطلاعات دقیق‌تر نیاز به زمانی حدود ۶ است اما برای مشاهده‌ی نمودار یا میزان چربی یا BMI نیازی به این زمان نیست. بانک اطلاعاتی خود فیت‌بیت به همراه FDA به کمک کاربر می‌آید و شخص می‌تواند خود را با استاندارهای سلامت مقایسه کند.

سنسورهای مختلفی که بر روی ترازو قرار گرفته به همراه الگوریتم‌های آن به ترازو کمک می‌کند تا اطلاعات مفیدی را از بدن فرد جمع‌آوری کند. سنسورهای مربوطه امواج BioImpedance را به بدن فرستاده و برگشت این امواج را اندازه گیری می‌کنند. این سیگنال‌ها می‌توان میزان تراکم چربی و آب بدن را محاسبه کنند و این اطلاعات را اختیار ترازو قرار دهند. شاخص BMI نیز با استفاده از تناسب میان قد و وزن محاسبه می‌شود. نکته‌ی قابل توجه اما این است که این دکمه‌ای برای خاموش کردن امواج وجود ندارد و از لحاظ ایمنی برای خانوم‌های حامله استفاده از این ترازو توصیه نمی‌شود.

مشخصات

فیت‌بیت Aria 2 مجهز به بلوتوث و وای‌فای داخلی برای متصل شدن به اینترنت و گوشی است. دستگاه توسط سه عدد باتری قلمی روشن شده و کار می‌کند. ترازو توانایی تحمل وزن حدود ۱۸۰ کیلوگرم را خواهد داشت.  صفحه نمایش آن نسبت به نسل قبلی خود بسیار پیشرفت کرده و می‌توان تا حدی این صفحه نمایش را با استفاده از ایموجی شخصی‌سازی کرد.

ترازو می‌تواند به طور خودکار تا ۸ شخص متفاوت را تشخیص دهد و به طور اتوماتیک اطلاعات این کاربران را به طور مجزا برای گوشی بفرستد. این اطلاعات برای جلوگیری از سرقت یا سواستفاده به طور رمزنگاری شده به گوشی فرستاده می‌شود.

ترازوهای هوشمند به تازگی وارد بازار شده‌اند و Fitbit Aria 2 نیز از یکی از میان‌رده‌های آنها است. شرکت‌های دیگر مانند نوکیا و گارمین نیز محصولاتی در این زمینه به بازار عرضه کرده‌اند. بدون شک اشکالات زیادی هنوز برای استفاده از این وسایل وجود دارد و سوال بزرگتر لزوم استفاده از ترازوی هوشمند است که آیا نیاز به خرید آن حس می‌شود یا خیر. در هر صورت اگر به دنبال بررسی دقیق شاخص‌های فیزیکی خود باشید استفاده از یک ترازوی هوشمند خالی از لطف نیست.

قیمت ترازوی هوشمند Fitbit Aria 2 حدود ۱۲۵ دلار است.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید