تیک اسمارت

بلوتوثی که با هوا کار می‌کند.

زندگی هوشمند نیازمند خانه‌های هوشمند است. خانه‌های هوشمند نیازمند وسایل هوشمند هستند و وسایل هوشمند نیازمند اینترنت، وای‌فای و بلوتوث داخلی هستند. بنابراین تک‌تک این وسایل نیازمند باتری و انرژی هستند. انرژی بیشتر ملزم به باتری‌های بزرگتر یا فرایند شارژکردن است. این حجم از وسایل خانگی و شارژ کردن آنها ممکن است به مذاق عده‌ی زیادی خوش نیاید. برای حل این مشکل شرکت Wiliot چیپ بلوتوثی اختراع کرده که نیازمند به شارژ یا باتری نیست و با هوا کار می‌کند.

چگونگی عملکرد

البته این چیپ کوچک با هوا کار نمی‌کند بلکه با امواج الکترومغناطیسی کار می‌کند که در هوای اطراف پخش است. این فرایند بدین معنی است که بلوتوث با استفاده از امواج و فرکانس‌های سایر بلوتوث‌ها، وای‌فای یا امواج آنتن گوشی موبایل شارژ شده و نیاز به منبع تغذیه ندارد. همچنین حذف منبع تغذیه از بلوتوث باعث می‌شود تا وزن و قطر تراشه به شدت کاهش پیدا کند و آنچه که تا به حال توسط شرکت مبدع ساخته شده مشابه یک برگ کاغذ است. نحوه‌ی تبدیل امواج الکترومغناطیس به انرژی علاوه بر بلوتوث می‌تواند در بسیاری از سنسورهای دیگر نیز به کار رود و اگر این تکنولوژی عملی شود حجم و وزن بسیاری از وسایل اطراف ما به شدت کاهش پیدا می‌کند.

کارایی

این تکنولوژی هنوز در مرحله‌ی آزمایش است و شرکت یا بهتر بگوییم استارتاپ سازنده یعنی Wiliot هنوز تولید انبوه را آغاز نکرده‌است. در حال حاضر کارایی این بلوتوث‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌است. بسیاری از وسایل اطراف ما در زندگی روزمره مجهز به بلوتوث هستند. تمامی این وسایل می‌توانند به این نوع تراشه مجهز شوند و خب طول عمر باتری این وسایل افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر اینها، از آنجایی که این بلوتوث به ضخامت یه برگ کاغذ است می‌تواند استفاده‌های خاصی نیز داشته باشد.

استفاده از این تراشه در لباس‌ها می‌تواند اطلاعات مناسبی از لباس با یک کلیک در اختیار کاربر قرار دهد. همچنین با استفاده از همین تراشه در لباس‌شویی می‌‌توان بین لباس و لباس‌شویی ارتباط مناسبی برقرار کرد و کاربر نیازی به تنظیم برنامه‌ی شست‌وشو برای لباس‌ها نخواهد داشت. استفاده از این تراشه درظروف یا اجاق گاز می‌تواند میزان حرارت را گزارش کند و از سوختن غذا خودداری شود. یخچال‌ها را نیز می‌توان با استفاده از این نوع بلوتوث هوشمندسازی کرد.

استارتاپ Wiliot با اختراع این تراشه توانسته بسیاری از نگاه‌ها را به خود جلب کند. جذب سرمایه‌ای نزدیک به ۳۰ میلیون دلار توسط این شرکت به کمک آمازون و سامسونگ باعث شده تا تولید و استفاده‌ی عمومی از این نوع تراشه سرعت پیدا کند. خود کمپانی سازنده اعلام کرده تا اواخر سال ۲۰۱۹ در برخی از وسایل و خوش‌بینانه در سال ۲۰۲۰ در تمامی وسایل می‌توان از این نوع بلوتوث استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

ویدئوی معرفی این تراشه بلوتوث:اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید