تیک اسمارت

جای خالی یک استارتاپ؛ حوزه‌ی نوآوری اجتماعی

هنوز هم ایده‌های زیادی برای یک استارتاپ وجود دارند که هم مورد نیاز جامعه باشد و هم کمتر کسی به سمت آن حرکت کرده باشد. ما در تیک‌اسمارت آنها را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

این روزها از هرکجا که عبور می‌کنیم نام و نشان یک استارتاپ تازه را می‌بینیم که به همت یک تیم پر انرژی درحال شروع مسیری سخت است. مطمئناً خدمات آنلاین تا سال‌های پیش رو به یکی از اصلی‌ترین بازیگران صحنه‌ی جامعه‌ و اقتصاد ما تبدیل خواهند شد. اما در این بین نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود مثمر ثمر بودن ایده‌ و مفید واقع شدن این حرکت برای جامعه است.

قصد داریم در یک سیر ادامه دار تعدادی از استارتاپ‌هایی که جایشان بین استارتاپ‌های ایرانی خالیست و امکان رشد و تعالی آن‌ها هم فراهم است را معرفی کنیم. به امید روزی که بتوانیم مشکلات بیشتری را از مردممان مرتفع کنیم.

اساساً یکی از اهداف هر کسب و کار جدیدی بهتر است فراهم نمودن شرایط مطلوب‌تر یا رفع بخشی از مشکلات اقشار کم درآمد تر باشد. در این بین بعضی‌ها صرفاً برای برطرف کردن مسئولیت اجتماعیشان کارهایی انجام می‌دهند و برخی بنیان‌های دیگر از ابتدا بر این هدف پایه‌گذاری می‌شوند. البته حضور هر دوی این‌ها در کنار هم بسیار مفیدتر است چه‌بسا گروه دوم بتوانند به‌عنوان شرکت‌های وابسته، بخشی از اهداف گروه اول را با کیفیت و سرعت بهتر به سرانجام برسانند.

معرفی استارتاپ charity:water :

چریتی واتر (خیریه:آب) ، نام یک استارتاپ در ایالات متحده است که وظیفه‌ی اصلی آن فراهم کردن آب سالم و تمیز و رساندن آن به افراد سطح پایین‌تر جوامع درحال توسعه است.

در دنیا تقریبا ۶۳ میلیون نفر از آب سالم بهره‌ای ندارند که این عدد یعنی از هر ده نفر در دنیا یک نفر از این نعمت خدادای بی‌بهره است. خب مسلماً این تعداد در کشور ما نیز عدد بالایی خواهد بود که طبق گزارش بانک جهانی این عدد در ایران چیزی حدود ۱۰ درصد است.

این استارتاپ که کار خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده‌است در قسمت معرفی خود اینطور نوشته است : ما در هر منطقه‌ای متناسب با شرایط آن ، روشی را برای رساندن آب به افراد انتخاب می کنیم. گاهی از طریق جمع‌آوری باران ، گاهی از طریق فیلترکردن آب همان منطقه و برخی اوقات هم از طریق لوله‌کشی.

نکته‌ی جالب توجه این است که شما می‌توانید تنها با پرداخت ۳۰ دلار، به مدت یک ماه در رساندن آب سالم به یک نفر سهیم باشید. که نسبتا عدد قابل قبولی هم هست.

در ایران به نظر می‌آید غالب جامعه متّفق‌القول متصورند که چنین کاری تنها وظیفه‌ی دولت هست. اما مشخصاً‌ نقش یک استارتاپ جوان در تسریع و بهبود چنین مهمی می‌تواند انقلابی در حرکت‌های خیرخواهانه‌ باشد.

به امید روزی که مردم کشورمان از تمام حقوق طبیعی خود بهره‌مند شوند.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید