تیک اسمارت

Google Stadia، مرگ کنسول‌ها در راه است؟

دنیای تکنولوژی و بازی‌های کامپیوتری در هفته‌ای که گذشت دچار تغییراتی شد که در آینده‌ای نه چندان دور زندگی تمام گیمر‌ها را در برخواهد گرفت. گوگل با معرفی جدید‌ترین محصول خود یعنی استادیا Sadia وارد عرصه‌ی جدیدی شد که تا به حال در آن ورود نکرده‌بود. بازی‌های کامپیوتری، استریم (Stream) ‌و پخش آنها، حوزه‌هایی بودند که تا به حال گوگل در آنها حضور چشمگیری نداشته‌است. اما سال ۲۰۱۹ برای گوگل آغاز راهی جدید در این عرصه است.

Google Stadia چیست؟

استادیا یک سرویس پخش و استریم بازی آنلاین مانند سایر پلتفرم‌های این زمینه مثل Twitch (توییچ) است. تفاوت اما در این سیستم توانایی انجام بازی است. با استفاده از Stadia می‌توان علاوه بر مشاهده‌ی بازی‌، به طور همزمان به اجرای آن نیز پرداخت. یعنی به عنوان مثال فرض کنید که در یوتیوب به دنبال استریم یا پخش بازی Assassin Creed هستید. پخش بازی را پیدا کرده و مشغول به تماشای بازی چندین نفر در سرتاسر دنیا می‌شوید. استادیا این قابلیت را به شما می‌دهد که با استفاده از هر کنترلر یا هر وسیله‌ای بتوانید همزمان با کلیک بر روی دکمه‌ای بلافاصله مشغول به انجام بازی Assassin Creed بشوید.

مرگ کنسول‌ها؟

سیستمی که گوگل در حال طراحی و اجرای آن است، نیاز فرد به سخت‌افزار را به کلی از بین می‌برد. برای شرکتی مانند گوگل که در حال حاضر مجهز به سرورهای قدرتمندی در سراسر دنیا است، از لحاظ تئوری توانایی انجام این کار را دارد. در واقع بازی با همان کیفیتی که بر روی کنسول قابل اجرا است، بر روی سرورهای گوگل اجرا می‌شود و بازیکن صرفا نیاز به اینترنت پرسرعت دارد تا بتواند بدون نیاز به سخت‌افزار خاصی بازی را انجام دهد.

این سیستم مرگ تدریجی کنسول‌ها را در پی خواهد داشت. البته اگر وعده‌های گوگل برای اجرای بازی‌ها با کیفیت ۴K با ۶۰FPS انجام شدنی باشد و البته دسترسی فرد به اینترنت پرسرعت نیز بدون مشکل باشد، می‌توان کنسول‌ها را از رده خارج کرد. نکته‌ای که هنوز قابل تامل است میزان پهنای باندی است که باید برای اجرای بازی در اختیار داشت. گوگل هنوز این میزان را مشخص نکرده است اما می‌توان حدس زد که اجرای بازی‌های جدید با کیفیت بالا قطعا نیاز به پهنای باند زیادی خواهد داشت.

کنترلر استادیا

بر اساس اعلام شرکت گوگل Stadia نیاز به خریداری کنترلر یا سخت‌افزار جدید ندارد. این سیستم بر روی لپ‌تاپ، دسکتاپ، تبلت‌ها، گوشی و حتی تلویزیون‌ها قابل اجرا است و می‌توان بازی‌ها را با استفاده از موس و کیبورد، کنترلر PS4 یا Xbox اجرا کرد و به انجام آنها پرداخت. اما گوگل برای به ایجاد رقابت و البته یکپارچه سازی تجربه‌ی کاربران خود کنترلر جدیدی طراحی کرده‌است. کنترلر استادیا تفاوت چندانی با سایر کنسول‌ها ندارد. تنها تفاوت‌ها ایجاد دو دکمه بر روی کنترلر است. یکی برای اشتراک‌گذاری بازی در هر لحظه با هر کس و دیگری دکمه‌ای مجزا برای اجرای دستیار صوتی گوگل.

هر دوی این دکمه‌ها نیاز ضروری کاربران استادیا خواهد بود. با توجه به اینکه در استادیا می‌توان در هر زمان لینکی که به اشتراک گذاشته‌ می‌شود، را توسط این سیستم بازی کرد، بنابراین ایجاد دکمه‌ای به منظور اشتراک‌گذاری می‌تواند به کاربران بسیار کمک کند.

قیمت Stadia

هنوز قیمت مشخصی برای خریداری کنترلر یا بازی‌ها اعلام نشده است. کاربران و بازیکنان باید توجه داشته‌ باشند که برای انجام هر بازی، باید پیش از آن بازی به طور مجزا خریداری شود. کنترلر یا دسته‌ی گوگل نیز قیمت مجزایی خواهد داشت که پیش‌بینی می‌شود در حدود ۵۰ تا ۸۰ دلار قیمت‌گذاری شود. گوگل استادیا Google Stadia ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان و سپس در سایر کشورهای اروپایی در دسترس خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌ها و برنامه‌های گوگل این سیستم در تابستان در کشورهای مذکور در دسترس خواهد بود. هنوز مشخص نیست که چه میزان پهنای باند یا چه میزان هزینه‌ برای انجام بازی به این شکل نیاز خواهد بود اما چیزی که مشخص است تغییر گسترده‌ای در دنیای بازی‌ها خواهد بود. باید منتظر ماند تا دید که مایکروسافت و سونی برای بقای کنسول‌های خود چه می‌کنند.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید